Tipy na výlet

 Lyžiarske stredisko

V obci sa nachádza Lyžiarske stredisko.  Lyžiarske vleky nájdete na konci obce v blízkosti obecného úradu.  Stredisko sa nachádza v lone  prekrásnej prírody Nízkych Beskýd.  Prednosťou strediska je jeho dostupnosť a prírodný sneh, ktorého je v Nízkych Beskydách dostatok počas celej zimy. Lyžiarske trate sú upravované. K dispozícii je rozsiahle, upravované a bezplatné parkovisko. Lyžiarske stredisko má k dispozícii bufet a WC.

STAVOK- rozhľadňa

Rozhľadňa na vrchu Stavok (752,4 m n. m.) ponúka krásny výhľad na Chránenú krajinnú oblasť Východné Karpaty. Vďaka tomu, že cez Stavok vedie diaľková európska turistická trasa E3, je medzinárodne vyhľadávaným turistickým miestom.

História

História rozhľadne Stavok siaha do roku 1925. Na Stavku vtedy osadili hranol a dve podzemné značky. Na Stavku však stála aj vojenská veža, ktorú postavila nemecká armáda v roku 1943. Využívali ju ako stanovište počas druhej svetovej vojny. Kvôli svojmu veku a zlému technickému stavu sa v roku 2000 zrútila.

Význam rozhľadne

Výstavba novej rozhľadne sa začala v roku 2005. O rok bola sprístupnená verejnosti. Rozhľadňa má tvar trojbokého ihlana s tromi vyhliadkovými plošinami, ktoré sa nachádzajú vo výške 5,75 m, 10,25 m a 14 m. Domácim aj zahraničným turistom sa z nej naskytne výhľad na slovenskú aj poľskú časť Nízkych Beskýd.

Rozhľadňa je zaujímavým miestom aj z historického hľadiska. Nachádza sa na mieste, kde prebiehali boje počas Karpatsko-dukelskej operácie a spomienkou na nich sú línie zákopov či bombové krátery.

Turistické výstupy

Peknou tradíciou sa stali turistické výstupy na Stavok. Trasa vedie zo Svidníka po červenej značke E8 do obce Vyšná Pisaná. Odtiaľ vedie po zelenej trase priamo na Stavok, kde sa napája na červenú E3 a pokračuje krátkym úsekom do Sedla pod Stavkom, kde odbočuje vľavo. Končí v obci Šarbov. Možné je tiež pokračovať ďalej cez pod Stavkom po E3 až do Duklianskeho priesmyku.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky